Природа

Як ми можемо захистити клімат?

Набуваючи кліматичної нейтральності крок за кроком

Що означає кліматична нейтральність? Як продукт може бути кліматично нейтральним? Як розрахувати вуглецевий слід компанії? Що я можу зробити, щоб зменшити свій особистий вуглецевий відбиток? Знайдіть відповіді на ці запитання нижче!

Кліматична нейтральність – що це означає?

Кліматичну нейтральність можна розглядати як баланс. Викиди парникових газів (вуглекислий газ або метан) мусять відповідати поглинанню цих газів з атмосфери так званими поглиначами вуглецю. Щоб вийти у чистий нуль викидів, усі шкідливі для клімату відходи мають бути скорочені шляхом вилучення з повітря такої ж кількості парникових газів.  

Кліматичну нейтральність можна розрахувати, а не виміряти

Tермін "кліматична нейтральність" фактично означає математичне число. Насправді існує небагато продуктів або послуг, які за своєю природою є на 100% кліматично нейтральними. Навіть яблука від місцевого фермера могли бути зібрані збиральною машиною, упаковані, а потім транспортовані на ринок трактором. Усі можливі фактори сумуються. 

У цьому сенсі кліматична нейтральність вказує на те, що продукт або послуга або не виробляє жодних парникових газів у суто математичному значенні, або поглинає з атмосфери рівно стільки ж парникових газів, скільки віддає в атмосферу. 

Іншими словами, транспортування яблук знаходиться на дебетовій стороні, а поглинання CO₂ з повітря яблунею - на кредитовій. Підсумковий результат має дорівнювати нулю, тоді це й визначатиме кліматичну нейтральність. 

Як продукти чи послуги можуть бути кліматично нейтральними?

Багато компаній пропонують кліматично нейтральні продукти або послуги. Нейтральність деяких із них, наприклад, фруктів чи меблів, легко зрозуміти. Але навіть авіаперельоти рекламуються як кліматично нейтральні, незважаючи на шкідливі викиди, що виділяються під час спалювання гасу для живлення літаків. Для кліматичної нейтральності рейсу авіакомпанія повинна компенсувати таку ж кількість CO2, яка потрапляє в повітря. Багато людей відкидає ідею того, що компанія "купує собі вихід" без реального покращення власної бізнес-моделі, і, ми гадаємо, вони мають на це право.  

Що таке поглиначі вуглецю?

У глобальному кругообігу вуглецю поглиначі CO₂ мають особливе значення. Це природні резервуари, здатні вбирати та зберігати вуглець, що допомагає протидіяти зміні клімату. Ґрунти, ліси та океани є найбільшими природними поглиначами вуглецю на Землі. Незважаючи на те, що над цим питанням працюють все більш інтенсивно, досі не існує технічних рішень для великих обсягів викидів CO₂ з атмосфери. 

Ми робимо свій внесок у збереження поглиначів вуглецю по всьому світу разом із нашими партнерами по вирощуванню, використовуючи органічне землеробство у власних садах та сільськогосподарських угіддях. Доведено, що органічно оброблені ґрунти утримують більше вуглецю, ніж оброблені традиційно, відтого ми заохочуємо наших партнерів у всіх куточках Землі переходити на екологічне землеробство. Також ми активно підтримуємо природоохоронні проєкти, наприклад, Фонд виживання орангутангів Борнео (BOSF), який співпрацює з населенням Індонезії для захисту зникаючих орангутангів та збереження їхнього середовища існування, а також задля відновлення та зрошення тропічних дощових лісів. 

Наскільки я кліматично нейтральний як особистість?

Жити кліматично нейтральним життям нелегко, адже це стосується не лише опалення, польотів та водіння. У мережі є багато калькуляторів викидів вуглецю, які допомагають оцінити ваш особистий кліматичний слід, а також гарні ідеї щодо зменшення відходів CO₂ у повсякденному житті, наприклад, на сайті http://www.footprintcalculator.org/. Що мені варто їсти? Скільки м'яса я маю споживати? Якого постачальника електроенергії обрати? Чи можу я подорожувати пішки, велосипедом або поїздом замість автомобіля? Як інвестувати свої гроші? Люди можуть зробити багато, переосмисливши свій спосіб життя і звички споживання та застосовуючи нові підходи. Ви також можете підтримати ініціативи із захисту клімату, яких існує безліч, наприклад, при бронюванні авіаквитків. Проєкти відрізняються насамперед якістю заходів, що використовуються для компенсації або скорочення викидів парникових газів. Ціни на компенсацію однієї метричної тонни CO₂ мають відповідну різницю. Частково це пов'язано з типом підтримуваних проєктів та країною, в якій вони реалізуються. Якісніші сертифікати гарантують, що заходи принесуть користь не лише клімату, а й місцевому населенню. Одним із визнаних і добре відомих знаків якості, наприклад, є так званий Золотий стандарт (Gold Standard). 

324000
еквівалентів CO2 припадає в середньому на одного пасажира під час короткого перельоту на відстань близько 500 кілометрів*.
12300
еквівалентів CO2 утворюється під час традиційного виробництва 1 кг яловичини. Цей вид м'яса має найсуттєвіший вплив на клімат*.
1700
еквівалентів CO2 в середньому витрачається на виготовлення 1 кг тофу. Отож, вживання тофу значно економить ресурси порівняно з червоним м'ясом*.

Що таке еквівалент CO2?

Вплив парникових газів на клімат виражається в еквівалентах CO2 (CO2e). Не лише вуглекислий газ шкідливий для клімату - багато інших газів негативно впливають на довкілля, і деякі з них навіть сильніше. Взяти, приміром, метан: вплив цього газу, що виробляється переважно у тваринництві, за підрахунками, у 25 разів шкідливіший за СО2. Вплив закису азоту, який міститься в азотних добривах, у 300 разів шкідливіший для довкілля, ніж вуглець. 

Кліматичний слід компанії

Компанія, яка виробляє продукцію, має придбати сировину, переробити її, а потім упакувати й транспортувати готовий продукт до магазинів. Усе перелічене потребує енергії, ресурсів та послуг. 

При розрахунку кліматичного відбитку компанії викиди групуються в три категорії: 

- Категорія 1: Прямі викиди. 

Це викиди CO₂, спричинені безпосередньо компанією, наприклад, для технологічного тепла, опалення або водіння службового автомобіля. 

- Категорія 2: Непрямі викиди. 

Ці викиди охоплюють видобуту енергію – електрику та опалення. Вони використовуються компанією, але виробляються за її межами, наприклад, на електростанції. Відходи, що відносяться до категорій 1 і 2, становлять близько 1% від загального обсягу викидів Веледа. 

- Категорія 3: Інші непрямі викиди. 

Вони виникають у ланцюжку формування вартості компанії під час виробництва, продажу та використання продукту. Категорія 3 охоплює викиди від вирощування та постачання сировини в пакуванні або під час продажу чи утилізації відходів. Також до них можна віднести ділові поїздки та викиди від фінансових інвестицій, виплати заробітної плати, приміський транспорт і податки. Викиди типу 3 - це широка категорія впливу парникових газів, на яку компанія зазвичай має лише опосередкований вплив. До цього типу і належить близько 99% відходів Weleda. 

Що таке кліматична нейтральність компанії?

Термін "кліматично нейтральна компанія" не закріплений на законодавчому рівні. Однак наразі розробляється міжнародний стандарт, який точно визначає термін "кліматична нейтральність" для прозорості та підзвітності: ISO 14068 "Управління викидами парникових газів та пов'язана з ними діяльність - Вуглецева нейтральність".  

Веледа оцінює свої викиди відповідно до стандартів Протоколу про парникові гази, який є міжнародною ініціативою. Дізнайтеся більше за посиланням www.ghgprotocol.org 

 

When Weleda was founded in 1921, climate change was not yet an issue – but mindful management in harmony with nature was. Today we can combine the two: a climate-positive economy and our commitment to biodiversity and healthy soils.
Dr. Stefan Siemer, Weleda Group, Head Corporate Sustainability

Веледа буде першою арифметично кліматично нейтральною компанією в Категоріях 1 та 2

Наш світ змінився з часу заснування Веледи у 1921 році. Ми зустрілися з серйозними викликами: зміною клімату, зменшенням біорізноманіття та ресурсів, величезною кількістю відходів та високими рівнем парникових газів. Як і наші засновники у свій час, ми хочемо бути першопрохідниками сьогодні. Сталий розвиток, біорізноманіття, здоров'я ґрунтів та захист клімату є підвалинами наших корпоративних цілей. 

Вплив компанії на клімат називається корпоративним вуглецевим слідом (Corporate Carbon Footprint, CCF). З 2021 року ми компенсуємо пов'язані з компанією викиди Категорії 1 та 2 для Weleda AG та Weleda Group. Враховуючи наші скорочення у 2021 році, ці відходи, переважно пов'язані з енергією, все ще становлять близько 6 600 метричних тонн еквівалента CO₂ на рік. Той факт, що це число не є вищим, був досягнутий завдяки низці заходів. Наприклад, ми використовуємо 100% відновлюваної енергії в наших будівлях у штаб-квартирі Веледа в Швейцарії, в тому числі для енергоємних виробничих процесів: "зелена" електроенергія, тепло від деревної тріски для опалення, генерація власної електроенергії за допомогою фотоелектрики, геотермальна енергія для опалення та охолодження, а також біогаз у виробництві. 

Ми також працюємо над подальшим покращенням Категорії 3* нашого корпоративного вуглецевого сліду. Приміром, ми постійно збільшуємо частку перероблених матеріалів у нашому пакуванні та зменшуємо його загальну вагу, відмовляючись від зовнішньої упаковки або вкладишів. Співробітники Веледа також роблять особистий внесок у ці зусилля: понад 10 років наша глобальна програма "Велосипедом до Веледа" пропагує екологічно чисті способи пересування до роботи. Відмовившись від використання автомобілів, щоб дістатися до робочих місць, учасники подолали майже 130 000 км на велосипеді та пішки лише у 2021 році. 

*Відповідно до Протоколу про парникові гази (GHGP) 

Продукція Веледа кліматично нейтральна з жовтня 2022 року

Частину нашого кліматичного сліду, пов’язану з продукцією, також називають вуглецевим слідом продукту (PCF). Для Веледа вона склала приблизно 45 000 метричних тонн еквівалента CO₂ на рік (включно енергію) у 2021 році після вирахування всіх скорочень. Окрім енергії, у кліматичний слід Веледа також входять, наприклад, викиди від пакування, сировини, виробничих відходів та транспортування товарів. Компенсуючи цю кількість викидів парникових газів, з жовтня 2022 року вся продукція Веледа є арифметично кліматично нейтральною. 

1% річного доходу Weleda на довкілля

Ми знаємо, що коли мова заходить про клімат, наша відповідальність не зупиняється на заводських воротах або на наших власних продуктах. Якщо ми хочемо значно змінити ситуацію, нам потрібно зробити більше для захисту клімату для наших споживачів, працівників, а також наших фінансів. До 2025 року ми прагнемо зменшити та компенсувати наш загальний кліматичний слід на 350 000 метричних тонн CO₂. З цією метою Weleda AG інвестує додатковий один відсоток свого річного світового обороту в захист клімату, збереження біорізноманіття та родючості ґрунту з 2022 року.