Веледа в антропософській медицині

Інтерв’ю зі членами виконавчої ради Веледа Наталею Ярмоленко та Альдо Аммендолою.

Антропософська медицина діє на тіло, душу та дух. Що означає здоров'я для Веледа та чому ми покладаємося на силу природи?

Що таке здоров’я для Веледа?

Наталя Ярмоленко: Здоров’я для нас — це процес, який створюється постійно, мить за миттю. Цей погляд відбивається у призначенні нашої компанії: ми робимо внесок у світ, в якому здоров'я і краса розкриваються в гармонії з природою і людиною. Звісно, кожна людина має власні висхідні дані відповідно до генетики та досвіду з дитинства. Однак навіть з їх урахуванням люди мають змогу обрати спосіб життя, що сприяє їхньому здоров'ю.

Альдо Аммендола: Для нас здоров'я означає не лише усунення симптомів хвороби, але й допомогу людині з цілісної точки зору. Ця мета є спільною для всіх природних підходів до зцілення.

Наталя Ярмоленко: Ми розглядаємо здоров'я холістично. Ми розуміємо, що наш організм має здатність до саморегуляції, щоб бути і залишатися здоровим. Наші продукти побудовані на цій вродженій людській силі.

Для нас здоров'я означає не лише усунення симптомів хвороби, але й допомогу людині з цілісної точки зору.
Альдо Аммендола

Веледа виробляє антропософські лікарські засоби та натуральну косметику впродовж 100 років. Що таке антропософська медицина?

Альдо Аммендола: Перш за все, це цілісний погляд, який охоплює тіло, розум, дух, минуле і теперішнє людини. Можливість побачити ці аспекти вкупі — те, що робить антропософську медицину та її засоби настільки особливими.

Наталя Ярмоленко: Ми розглядаємо з холістичної точки зору не тільки людей, але й природу. Ми є її частиною, ми еволюціонували разом із нею. Процеси в організмі людини та в природі, таким чином, взаємопов'язані. Ми спираємося на природу, створюючи наші ліки, які, залежно від складу, позитивно впливають на різні функції організму.

Антропософська медицина позиціонує себе як прикомплементарну медицину та відрізняється від альтернативної. Що це означає?

Альдо Аммендола:  Альтернативна медицина вважає себе «альтернативою», тобто використовується замість звичайної медицини. Антропософська медицина, в свою чергу, інтегрує традиційну медицину з комплементарними, натуропатичними підходами для врегулювання здатності організму до самолікування. Це допомагає привести незбалансовані системи людського організму в рівновагу. Внаслідок цього ми також говоримо про інтегративну регуляторну медицину.

Тож неможливо бути антропософським лікарем без освіти у галузі традиційної медицини?

Альдо Аммендола: Саме так. Це важливо не лише для лікарів, які займаються приватною практикою, але й для антропософських клінік типу Філдерклінік біля Штутгарта або Хавельхое в Берліні. Там ви знайдете повний спектр звичайних медичних процедур поряд з антропософськими процедурами для внутрішнього та зовнішнього застосування.

Наталя Ярмоленко: Однак антропософська медицина — більше, ніж надбудова. Йдеться про більш комплексний погляд, який розглядає пацієнта як індивідуальність і, відповідно, шукає певні причини його захворювань. Тобто, антропософський підхід спрямований на лікування хвороби, а не лише конкретного органу або симптомів.

Конфлікт між критиками і прихильниками антропософської медицини часто виникає тому, що існування «душі» та «духу» неможливо довести. Тож розмови про вплив антропософських ліків на тіло, душу й дух можуть викликати невпевненість. Як із цим впоратися?

Наталя Ярмоленко: Саме в цьому і є сенс: чи можна звести людських істот до фізично вимірюваного, видимого рівня, чи ні? Насправді, нині є безліч прикладів, коли можна продемонструвати ефект без будь-якої речовини взагалі. Медитація, наприклад, працює, але чому? У Веледа ми припускаємо, що навіть у науці існують різні виміри, які потрібно розглядати.

Ми є частиною природи, ми еволюціонували разом із нею. Таким чином, процеси в людському організмі та природі пов’язані.
Наталя Ярмоленко

Також критики стверджують, що гомеопатичні та антропософські лікарські засоби не містять активних інгредієнтів. Що ви про це скажете?

Альдо Аммендола: Природні активні інгредієнти в наших ліках зазвичай мають низький рівень потенції — він варіюється від D2 до D12. Це підводить нас до галузі трав’яної медицини, заснованої на речовинах. Як нам відомо, на молекулярному рівні активну речовину більше не можна виявити лише при потенції D23.

Спочатку важливішим фактором була взаємодія між лікарем і пацієнтом з цими лікарськими препаратами. Ми також базуємося на досвіді: 2021 року відзначили 100 років антропософським лікам Веледа. Також ми маємо багато практичного досвіду від клінік і лікарів приватної практики. Польові звіти про терапевтичне використання антропософських ліків, не тільки наших, задокументовані в «Вадемекумі антропософських лікарських засобів» (Vademecum of Anthroposophic Medicines).

Також існує багато наукових досліджень та доказів ефективності засобів Веледа. Поміж іншим, вони показують, що можна використати значно меншу кількість антибіотиків, якщо приймати їх у поєднанні з комплементарними медикаментами, в тому числі антропософськими. Але досі якісних досліджень недостатньо — власне, це одна з причин, через яку я перебуваю у Веледі. Я прийшов сюди з природничих наук, і моє завдання — науково довести позитивний вплив наших ліків у ширшому масштабі.

Розкажіть нам про свій професійний досвід.

Альдо Аммендола: Я мікро- та молекулярний біолог, що працював у синтетичній фармацевтичній промисловості, а також у галузі онкології. Саме через трав’яні препарати я знайшов свій шлях до антропософської медицини у всьому її розмаїтті.

Що переконало вас працювати у цій сфері?

Альдо Аммендола: Сила природи. Ми взяли все від природи, хіба це не дивовижно? 60-70% всіх традиційних лікарських засобів виготовляються та виробляються з природних складників або на їх основі. Наприклад, саліцилова кислота, що використовується в обезболювальних, є ізольованим компонентом із кори верби. Чи ж не очевидний вибір прямувати саме до природи?

Як ви плануєте надати ще ліпші докази ефективності ліків Веледа?

Альдо Аммендола: Шляхом значних інвестицій в дослідження та розробки. Протягом наступних п’яти років ми вкладатимемо десятки мільйонів євро для вивчення ефективності наявних ліків і створення нових.

Наталя Ярмоленко: Також ми бажаємо розробити нові методи, щоб показати, як працює саморегуляція, як впливає на більш тонкі аспекти організма — розум і дух. Ми вже створили робочі групи з цієї теми.

Пані Ярмоленко, як член виконавчої ради Веледа ви несете відповідальність за відділ ринку. Наскільки цілісний погляд на людину сумісний з економічною реальністю?

Наталя Ярмоленко: Я — лікар, приєдналася до Веледа в 2002 році. Під час роботи в медицині я мала дуже гарний досвід роботи з антропософськими ліками, тож подумала: “Якщо я дійсно хочу щось змінити, я мушу допомогти зробити ці ліки доступними для більшої кількості людей”. У Веледа ми діємо за принципом “мета над прибутком”. Наші цінності важливіші економічного зиску. Але, звичайно, як бізнес-підприємство, ми маємо бути здоровими самі. Поєднання цих двох аспектів — складне завдання. Однак приватизація сектору охорони здоров’я у Німеччині проілюструвала, наскільки проблематичною може виявитись ситуація, якщо здоров’я визначається переважно економічними цілями. У Веледа ми обираємо інший шлях — він починається з питання “Що допомагає людям і природі?”

Наскільки важливо для Веледи, де і яким способом виробляється сировина для її ліків?

Наталя Ярмоленко: Це ключове для нас. Ми бачимо шлях, який пройшла речовина, її, так би мовити, біографію як частину якості нашої продукції. Також важливе природне походження нашої сировини. Візьмімо, наприклад, наш засіб від застуди “Інфлюдорон”. Для його виготовлення, поміж інших компонентів, необхідне залізо від сталого видобутку залізної руди. Екологія та сталий розвиток є важливими питаннями для нас. Чимало з трав’яних речовин, які ми обробляємо, надходять з нашого лікарського саду Веледа у Вецгау, поблизу від Швабіш Гмюнда, Німеччина. Серед багатьох вирощуваних рослин є хенбайн і калюжниця, потрібні нам для “Кардіодорону”, засобу для лікування серцево-судинних захворювань. Це робить його регіональним продуктом, корисним для людини та природи.

Альдо Аммендола: Досі екологія та сталість мали лише другорядне значення для фармацевтичної промисловості. Проте це змінюється, та, на щастя, не тільки на національному рівні. Нещодавно Європейський Союз видав нову фармацевтичну стратегію, яка сьогодні охоплює екологічні аспекти. Звісно, ми були дуже раді, адже Веледа переймається цим питанням протягом 100 років, реалізовуючи безліч проєктів з вирощування. Саме тому в 2011 році ми приєдналися до Союзу етичної біоторгівлі (UEBT). У 2018 ми стали однією з перших компаній у світі, сертифікованих UEBT за стабільні етичні джерела сировини.

Наталя Ярмоленко — лікар та член виконавчої ради, відповідальний за відділ ринку. Альдо Аммендола — мікро- та молекулярний біолог та член виконавчої ради з питань розвитку та розробок.