Здоров'я

Здорова шкіра: чому збалансований мікробіом важливий?

Як мікробіом впливає на нашу шкіру і як ми можемо його підтримувати?

Наша шкіра разом із мікробіомом захищає нас від зовнішніх впливів. Якщо бактерії на шкірі знаходяться у рівновазі, шкіра має змогу виконувати свої захисні функції з максимальною ефективністю.

Унікальна бар’єрна функція нашої шкіри

Площа шкіри, яка складає від одного до двох квадратних метрів, формує бар'єр від навколишнього світу - власне, він і є нашим захисним шаром. Шкіра утворює наші кордони від зовнішнього світу й захищає від впливів ззовні. Також шкіра попереджає надмірні втрати вологи. Для того, щоб вона ефективно виконувала захисні функції, є дві важливі умови. Перша – повноцінне функціонування процесів у шкірі. Друга – якісна взаємодія шкіри з мікробіомом, також відомим як мікрофлора шкіри.

Що таке мікробіом?

Мікробіом - це спільний термін для всіх мікроорганізмів, які мешкають у нашому тілі й на ньому. Перш за все, мова про бактерії та грибки, які співіснують у симбіозі з нами, зміцнюють нашу імунну систему й допомагають чинити опір мікробам. Кількість мікроорганізмів у кожної людини відповідає приблизній кількості клітин тіла - від 20 до 40 трильйонів. Однак це число може значно варіюватися, наприклад, через використання антибіотиків. Ці мікроорганізми живуть в і на різних ділянках нашого організму, наприклад, на шкірі, в ротовій порожнині або в кишечнику.

Флора шкіри, мікробіом шкіри

Мікробіом шкіри складається з міріадів мікроорганізмів, які природно живуть на поверхні шкіри та в найбільших її шарах. Здорова шкірна мікрофлора містить не тільки бактерії, але й гриби та віруси. Ці мікроорганізми мешкають на нашій шкірі, живляться її відмерлими клітинами, сечею, потом, а також природним шкірним жиром. Вони підтримують різноманітні функції та процеси шкіри, сприяють кислому pH шкіри, допомагають тримати в тонусі природний бар'єр та захищають від патогенів.

Роль мікрофлори шкіри

Мікроорганізми існують у симбіозі зі шкірою, а отже, їх співіснування корисне та необхідне їм обом. Здоровий баланс із мікробіомом дозволяє шкірі максимально ефективно виконувати свої захисні функції. Якщо узагальнити, здорова шкіра має здоровий мікробіом – і навпаки.

Склад мікробіома шкіри

Структура мікрофлори на різних ділянках тіла відрізняється. Склад мікроорганізмів залежить від сухості або жирності шкіри, також він матиме відмінності у кожної окремої людини. Схожу диференціацію можна простежити в екосистемах, в яких склад живих організмів залежить від умов навколишнього середовища. Скажімо, в пустелях і тропічних лісах стабільні екосистеми, але в них мешкають різні рослини і тварини. Та й навіть джунглі та пустелі відрізняються в залежності від континенту.

Чому мікробіом мусить бути в балансі

Наявність розгалуженого розмаїття видів має важливе значення для стабільності й балансу екосистеми. Що вищий рівень біорізноманіття, то краще екосистема витримує екологічні зміни, залишаючись стійкою, збалансованою, а тому здоровою загалом. Це поширюється і на шкірну мікрофлору: велике різноманіття бактерій дає повноцінну взаємодію шкіри з мікроорганізмами та попереджає надмірний ріст окремого виду або патогену. Це допомагає шкірі підтримувати здорову рівновагу.
Все більше свідомих користувачів шукають косметичні засоби  з пробіотиками (живі мікроорганізми, які при нанесенні на шкіру позитивно впливають на склад мікрофлори), пребіотиками (це компоненти, які створюють сприятливе середовище для фізіологічного функціонування та розмноження мікробіому) або косметичні засоби, які дозволяють зберегти природний баланс мікробіому та здоров’я шкіри.

Наші продукти створені для збалансованої мікрофлори шкіри

Дослідження взаємодії мікроорганізмів і шкіри та їх позитивного взаємного впливу поки що знаходиться на початковому рівні. Для більш фундаментального розуміння ефективного догляду за шкірою та визначення продуктів, які допомагають його досягнути, необхідно ще більше дослідницької праці.

Ми поглиблюємо наші знання про мікробіом шкіри й проводимо тестування косметики Веледа. Наступні продукти дружні до шкірної мікрофлори:

• Крем Скін Фуд

• Скін Фуд Баттер для тіла

• Бальзам для губ Скін Фуд

• Мигдалевий заспокійливий крем для обличчя

 

Більше продуктів, які є мікробіом-friendly, за лінком: www.mymicrobiome.info

4 поради для підтримки мікробіому ззовні та зсередини шкіри

  1. Уникай надмірної гігієни.

  2. Занадто гаряча вода й очищення шкіри без необхідності знищує корисні мікроорганізми та ускладнює здатність шкіри залишатися в балансі. Часто шкіра реагує надмірною сухістю або жирністю, які призводять до лупи, висипань або акне.

  3. Здорове харчування.
  4. Раціон, багатий різноманітними свіжими продуктами, збільшує різноманіття бактерій у нашому кишечнику. Бактерії кишечника живляться продуктами, що містять клітковину, – фруктами, овочами, горіхами, бобовими, цільними зернами. У ферментованих продуктах також чимало бактерій, корисних для кишечника. (Лінк на рецепти)

  5. Зниження стресу.
  6. Щоб зберігати тіло, розум і дух у рівновазі, важливо приділяти увагу догляду за собою на постійній основі. Зазначимо, що перебування на природі – це не тільки відпочинок і розслаблення, але й користь для мікробіома.  (Лінк на статтю про догляд за собою).

  7. Уникай непотрібних антибіотиків.
  8. Антибіотики впливають не лише на патогени, але й на корисні бактерії в нашому кишечнику, і, як наслідок, для відновлення мікрофлори потрібен тривалий час. Вживання таких препаратів також зменшує бактеріальне різноманіття, що послаблює нашу імунну систему.